Rzeźby z kamienia

Rzeźba w kamieniu obok rękodzieła z drewna jest obecnie drugą najpopularniejszą techniką rzeźbiarską.

Rzeźby z kamienia są wytworem ręki ludzkiej, nie są wykonywane za pomocą szablonu czy odlewu, tylko są misternym dziełem artysty, rzemieślnika efektem ciężkiej pracy, często w trudnych warunkach, jak to ma miejsce przy obrabianiu kamienia.

W Polsce najczęściej wykorzystywanym materiałem jeśli chodzi o rzeźby z kamienia jest piaskowiec, marmur, granit, i onyx.

Pragniemy żyć w otoczeniu ładnych przedmiotów, które mają ciekawą historię lub pochodzą z ciekawego miejsca i zagościły w naszym otoczeniu by upiększyć przestrzeń wokół nas.

Rzeźba z kamienia jest dziedziną sztuki, która w ostatnich czasach robi się coraz bardziej popularna, jest duży popyt na wyroby dużego formatu, masywne, takie jak posągi, figury zwierząt (każdy spotkał na pewno charakterystyczne białe lwy strzegące wejścia czyjejś posesji) czy inne formy geometryczne. Takie rzeźby kamienne robią szczególne wrażenie.

Tego typu rzeźby kamienne są najczęściej kupowane jako rzeźby ogrodowe, do altan, czy innych dużych przestrzeni, gdzie poprzez swój rozmiar i kunszt wykonania nadają tym miejscom niepowtarzalny design. Rzeźby kamienne doskonale sprawdzają się jako rzeźby do ogrodu.

Rzeźba w kamieniu charakteryzują się dużą solidnością, trwałością i precyzją wykonania, jest bardzo odporna na działanie czynników zewnętrznych i sił przyrody.

Jest grono osób, które wręcz oczekuje, że rzeźby ogrodowe pod wpływem deszczu czy innych warunków pogodowych pokryją się charakterystycznym zielonkawym nalotem nadającym im wyjątkowy i niepowtarzalny wygląd lekko zapomnianych, pozostawionych na łasce przyrody „eksponatów”.

Rzeźby z kamienia wykonywane są przez lokalnych rzemieślników najczęściej z marmuru i piaskowca. W Polsce granit, ze względu na trudność w obróbce jest rzadziej używany, podobnie jak inne rodzaje kamienia.
Rzeźba z kamienia wykonana z solidnego, twardego surowca charakteryzuje się dużą trwałością i odpornością, będzie służyć latami, niezależnie od miejsca przeznaczenia.

Rzeźby z kamienia są najczęściej eksportowane m.in. Indonezji, Tajlandii, Kuby, Jawy, Indii oraz Chin a także innych krajów, zwłaszcza wyspa Bali słynie z rzeźby w kamieniu i jest tam jedną z głównych gałęzi handlu. Tamtejsze rzeźby osiągają nawet kilka metrów długości i są chętnie kupowane przez kolekcjonerów z całego świata, mimo, że sam transport z tej części świata jest dosyć kosztowny i pracochłonny ze względu na to, że kamień jest bardzo ciężki i wymaga specjalnego obchodzenia się z nim w transporcie, zwłaszcza gdy jest to droga morska rzeźby z kamienia muszą być odpowiednio zabezpieczone przez działaniem wody i soli morskiej. Rzeźby z kamienia są chętnie kupowane przez odbiorców z całego świata – Niemców, Australijczyków, Amerykanów, Rosjan, Polaków jako, że w ostatnich czasach rzeźba w kamieniu jest coraz częściej spotykanym motywem zdobniczym nie tylko w domach, apartamentach, ale również biurach i innych obiektach użytkowych, co świadczy o tym, że coraz więcej osób pragnie otaczać unikatowymi i oryginalnymi wyrobami artystycznymi.