Rzeźby z drewna

Rękodzieło z drewna jest obecnie najpopularniejszą techniką rzeźbiarską.

Coraz częściej pragniemy otaczać się ładnymi przedmiotami, które mają ciekawą historię lub pokonały daleką drogę by upiększyć przestrzeń wokół nas. Taką właśnie rolę mogą pełnić rzeźby z drewna.

Rzeźba z drewna jest dziedziną sztuki, która w ostatnich czasach robi się coraz popularniejsza począwszy od regionalnych rzemieślników wykonujących proste rzeźby z drewna np. figury typu anioł. Ma to miejsce np. na Podlasiu, gdzie jest zapotrzebowanie na sztukę sakralną. Inny sposób pozyskiwania rzeźb z drewna na nasz rynek lokalny to import intratnych okazów z całego świata.

Rzeźba z drewna charakteryzuje się wysokim kunsztem wykonania, zwłaszcza słoje i przebarwienia nadają im tak interesujące efekty.

Rzeźby z drewna wykonywane są przez lokalnych rzemieślników z najwyższej jakości szlachetnego drewna m.in. tekowego, sandałowego, hebanu, mahoniu za granicą a w Polsce najczęściej używanym drewnem jest lipa oraz inne bardziej szlachetne gatunki jak jesion, dąb czy orzech.

Do mniej popularnych należą: jabłoń, śliwa, wiśnia, natomiast praktycznie nie używa drzew iglastych ze względu na ich żywiczność, łykowatość a także dużą tendencję do rozwarstwiania się drewna.
Rzeźba z drewna wykonana solidnego surowca charakteryzuje się dużą trwałością i odpornością, będzie służyć latami.
Rzeźby drewniane są najczęściej eksportowane m.in. Indonezji, Tajlandii, Jawy, Indii oraz Chin a także innych krajów, zwłaszcza wyspa Bali słynie z rękodzieła w drewnie, które jest tam jedną z głównych gałęzie handlu, tamtejsze rzeźby osiągają nawet kilka metrów długości i są chętnie kupowane przez kolekcjonerów z całego świata, mimo, że sam transport z tej części świata jest dosyć kosztowny i pracochłonny. Drewniane rzeźby z tego rejonu są chętnie kupowane przez Niemców, Australijczyków, Amerykanów, Rosjan oraz innych odbiorców z Europy i świata, jako, że w ostatnich czasach Rzeźba w drewnie jest coraz częściej spotykanym motywem zdobniczym nie tylko w domach, ale również biurach i innych obiektach użytkowych, co świadczy o tym, że coraz więcej osób pragnie otaczać unikatowymi i oryginalnymi wyrobami artystycznymi.

Niepowtarzalna rzeźba drewniana jako element sztuki sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, upiększy jego wystrój nadając mu interesujący, niepowtarzalny klimat.

Rękodzieło z drewna jest bardzo popularne w naszym kraju, jeśli nie możemy pozwolić sobie na kosztowny okaz sprowadzony z zagranicy, możemy znaleźć ciekawe egzemplarze w różnych rejonach Polski, gdzie rzeźba w drewnie jest nieodzownym elementem folkloru danego regionu, jak choćby sztuka sakralna Podlasia(Hajnówka) czy też typowe wyroby zakopiańskich górali.

Często można natknąć się na ciekawy okazy na targach staroci, najczęściej są to rzeźby drewniane dużego formatu, które pasują do ogrodów, altan i innych otwartych przestrzeni.

W Polsce najczęściej rzeźby drewniane przedstawiają zwierzęta, postacie świętych, anioły lub też różnego rodzaje formy artystyczne, często też ta umiejętność czy też specjalność jest przekazywana z ojca na syna i w jednej rodzinie mamy kilka pokoleń rzemieślników zajmujących się rzeźbą w drewnie.